Fifteen Fleet Club Race Results

Home

Return to Flying Fifteen Home Page

Winter Series – 2017 – 2018

Brass Monkey Trophy

1st Race (8 races with 4 to count)
1st Richard Ledger & Mark Aldridge 7 points
2nd Les Rant & Susie Sonntag 8 points
3rd Nick Taylor & Ian Dubock 15 points
4th Mike & Jean Wilcznski 19 points

Winter Series Cup

2nd Race (8 races with 4 to count)
1st Richard Ledger & Mark Aldridge 6 points
2nd Les Rant & Susie Sonntag 9 points
3rd Mike & Jean Wilcznski 16 points
4th Nick Taylor & Ian Dubock 17 points

Winter Series (3rd Race)

3rd Race (8 races with 4 to count)
 1st  Les Rant & Susie Sonntag  7 points (RRS Rules A2)
2nd Richard Ledger & Mark Aldridge 7 points (RRS Rules A2)
3rd Nick Taylor & Ian Dubock 11 points

Autumn Series – 2017

 Early Birds 

 AM Races (21 races with 10 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 15 points
2nd Tim O’Brien & Crews 30 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 37 points
4th Dave & Jenny Philpott 39 points
5th Barry & Katy Wyatt 44 points

Autumn Leaves

1st PM Race  (8 races with 4 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 4 points
2nd Dave & Jenny Philpott 7 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 11 points
4th Nick Taylor & Crews 15 points
 Autumn Series Handicap Cup  – Nick Taylor & Crews

Frostbite Cup

2nd PM Race  (4 races with 2 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 2 points
2nd Dave & Jenny Philpott 4 points
3rd Nick Taylor & Crews 5 points
4th Tim O’Brien & Crews 5 points
5th Mark Aldridge & Richard Ledger 5 points

Summer Series – 2017

Grafham Ducks  

AM Races (21 races with 10 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 17 points
2nd Julian Clarke & Colin Burns 20.4 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 29 points
4th Dave & Jenny Philpott 31.2 points
5th Mark Aldridge & Richard Ledger 34 points
6th Tim O’Brien & Crews 39 points

Fifteen Rosebowl (1st PM Race)

1st Afternoon Race (7 races with 53 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 4 points
2nd Julian Clarke & Colin Burns 4.7 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 10 points
4th Dave & Jenny Philpott 10.6 points
Akers Anchor – Bob Gatton & John Forsdike

Kircubbin Cup (2nd PM Race)

2nd Afternoon Race (4 races with 2 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 3 points
2nd Mark Aldridge & Richard Ledger 5 points
3rd Nick Taylor & Geoff Ffloyd 5 points
4th Dave & Jenny Philpott 6 points

Spring Series – 2017

Building Needs

AM Races (20 races with 10 to count)

1st Allen Cave & Ashley Painter 22 points
2nd Julian Clarke & Colin Burns 26 points
3rd Barry & Katy Wyatt 36 points
4th Bob Gatton & John Forsdike 38 points

Spring Series (1st PM Race)

1st Afternoon Race  (7 races with 3 to count)
1st Dave & Jenny Philpott 3.3 points
2nd Allen Cave & Ashley Painter 4 points
3rd Julian Clarke & Colin Burns 5 points
4th Jonathan & Trish Knight 7 points
=5th Barry & Katy Wyatt 12 points
=5th Bob Gatton & John Forsdike 12 points
Spring Series Cup – Jonathan & Trish Knight

Armarda Pot (2nd PM Race)

2nd Afternoon Race (6 races with 3 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 3 points
2nd Dave & Jenny Philpott 4.3 points
3rd Jonathan & Trish Knight 9 points
 Ann D Cup – Nick Taylor & Geoff Floyd

Wednesday Evening Series – 2017

Sweepstake Trophy

 21 Races, 7 to count
1st Peter Saxton & Simon Dabson (1st overall)  7 points
2nd Simon Dabson & Peter Saxton (2nd overall) 10.5 points
3rd Dave Philpott & John Forsdike (3rd verall)  10.5 points
4th Bob Gatton & Jim Coates (4th overall) 11 points
5th Jonathan & Trish Knight (5th overall) 21 points
6th Geoff Floyd & Colin Gilbert (6th overall) 21 points
7th Nigel Cady & Ken Norris (7th overall) 24 points
8th Graham Wadeley & Angela Tasker (9th overall) 36 points
9th Gordon Oscroft & Alaster Gray (11th overall) 42 points
Wednesday Evening Handicap Trophy – Geoff Floyd & Colin Gilbert