Fifteen Fleet Club Race Results

Home

Return to Flying Fifteen Home Page

Spring Series – 2018

‘Building Needs’ Trophy

AM Races (22 races with 11 to count)
1st 3789 Allen Cave / Ashley Painter 13 points
2nd 3583 Mike & Jean Wilczynski 33 points
3rd 3727 Barry & Katy Wyatt 42 points

Spring Series PM

Based on: First afternoon race March and April
(5 races with 2 to count)
1st 3789 Allen Cave / Ashley Painter 2 points
2nd 3550 Les Rant & Susie Sontag 4 points
3rd 3794 Dave Philpott & Pip Noon 4 points
4th 4050 Mark Aldridge and Richard Ledger 4 points

‘Armada Pot’

Based on: Second afternoon race March and April
(5 races with 2 to count)
1st 3789 Allen Cave / Ashley Painter 2 points
2nd 3794 Dave Philpott & Pip Noon 3 points
3rd 4050 Mark Aldridge and Richard Ledger 4 points

Spring Series Handicap Cup

3727 Barry & Katy Wyatt

Winter Series – 2017 – 2018

Brass Monkey Trophy

1st Race (8 races with 4 to count)
1st Richard Ledger & Mark Aldridge 7 points
2nd Les Rant & Susie Sonntag 8 points
3rd Nick Taylor & Ian Dubock 15 points
4th Mike & Jean Wilcznski 19 points

Winter Series Cup

2nd Race (8 races with 4 to count)
1st Richard Ledger & Mark Aldridge 6 points
2nd Les Rant & Susie Sonntag 9 points
3rd Mike & Jean Wilcznski 16 points
4th Nick Taylor & Ian Dubock 17 points

Winter Series (3rd Race)

3rd Race (8 races with 4 to count)
 1st  Les Rant & Susie Sonntag  7 points (RRS Rules A2)
2nd Richard Ledger & Mark Aldridge 7 points (RRS Rules A2)
3rd Nick Taylor & Ian Dubock 11 points

Autumn Series – 2017

 Early Birds 

 AM Races (21 races with 10 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 15 points
2nd Tim O’Brien & Crews 30 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 37 points
4th Dave & Jenny Philpott 39 points
5th Barry & Katy Wyatt 44 points

Autumn Leaves

1st PM Race  (8 races with 4 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 4 points
2nd Dave & Jenny Philpott 7 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 11 points
4th Nick Taylor & Crews 15 points
 Autumn Series Handicap Cup  – Nick Taylor & Crews

Frostbite Cup

2nd PM Race  (4 races with 2 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 2 points
2nd Dave & Jenny Philpott 4 points
3rd Nick Taylor & Crews 5 points
4th Tim O’Brien & Crews 5 points
5th Mark Aldridge & Richard Ledger 5 points

Summer Series – 2017

Grafham Ducks  

AM Races (21 races with 10 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 17 points
2nd Julian Clarke & Colin Burns 20.4 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 29 points
4th Dave & Jenny Philpott 31.2 points
5th Mark Aldridge & Richard Ledger 34 points
6th Tim O’Brien & Crews 39 points

Fifteen Rosebowl (1st PM Race)

1st Afternoon Race (7 races with 53 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 4 points
2nd Julian Clarke & Colin Burns 4.7 points
3rd Bob Gatton & John Forsdike 10 points
4th Dave & Jenny Philpott 10.6 points
Akers Anchor – Bob Gatton & John Forsdike

Kircubbin Cup (2nd PM Race)

2nd Afternoon Race (4 races with 2 to count)
1st Allen Cave & Ashley Painter 3 points
2nd Mark Aldridge & Richard Ledger 5 points
3rd Nick Taylor & Geoff Ffloyd 5 points
4th Dave & Jenny Philpott 6 points

Wednesday Evening Series – 2017

Sweepstake Trophy

 21 Races, 7 to count
1st Peter Saxton & Simon Dabson (1st overall)  7 points
2nd Simon Dabson & Peter Saxton (2nd overall) 10.5 points
3rd Dave Philpott & John Forsdike (3rd verall)  10.5 points
4th Bob Gatton & Jim Coates (4th overall) 11 points
5th Jonathan & Trish Knight (5th overall) 21 points
6th Geoff Floyd & Colin Gilbert (6th overall) 21 points
7th Nigel Cady & Ken Norris (7th overall) 24 points
8th Graham Wadeley & Angela Tasker (9th overall) 36 points
9th Gordon Oscroft & Alaster Gray (11th overall) 42 points
Wednesday Evening Handicap Trophy – Geoff Floyd & Colin Gilbert