event burgee venue burgee

Social Saturday 2022

Grafham Water Sailing Club

Results are provisional as of 15:53 on April 16, 2022

Overall

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 Total Nett
1st   Laser / ILCA 7 179806 Pete Windsor   1108 2.0 4.0 2.0 8.0 8.0
2nd   Laser / ILCA 7 215377 Richard Major   1108 14.0 DNC 1.0 1.0 16.0 16.0
3rd   Laser / ILCA 7 177863 Tim Matthews   1108 14.0 DNC 2.0 3.0 19.0 19.0
4th   Topper 4.2 46007 Thomas Matthews   1409 14.0 DNC 5.0 5.0 24.0 24.0
5th   Laser / ILCA 7 183208 Andy Seal   1108 14.0 DNC 3.0 8.0 25.0 25.0
6th   Enterprise 20148 Dan Burbidge Gary Swanson 1153 14.0 DNC 7.0 4.0 25.0 25.0
7th   RS200 1656 Megan Davies Simon Davies 1046 14.0 DNC 6.0 6.0 26.0 26.0
8th   Laser / ILCA 7 203579 Ian Rawet   1108 1.0 14.0 DNC 14.0 DNC 29.0 29.0
9th   Sailhorse 2530 Manuel Fohler Iris Muller 1001 14.0 DNC 10.0 7.0 31.0 31.0
10th   RS400 687 Kevin Pryke Martin Roberts 953 14.0 DNC 11.0 9.0 34.0 34.0
11th   D-Zero 212 Steve Lodge   1043 14.0 DNC 8.0 14.0 DNC 36.0 36.0
12th   D-Zero 155 Wendy Horton   1043 14.0 DNC 9.0 14.0 DNC 37.0 37.0
13th   Wayfarer S/H no Spi 8769 Adrian Rose   1131 14.0 DNC 12.0 14.0 DNC 40.0 40.0

R1 - 2022-04-09

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.46.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser / ILCA 7 203579 Ian Rawet   1108 14.46.00 15.05.37 0.19.37 1 0.17.42 1.0
2   Laser / ILCA 7 179806 Pete Windsor   1108 14.46.00 15.05.43 0.19.43 1 0.17.48 2.0

R2 - 2022-04-16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.00.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser / ILCA 7 215377 Richard Major   1108 14.00.00 14.40.52 0.40.52 5 0.36.53 1.0
2   Laser / ILCA 7 177863 Tim Matthews   1108 14.00.00 14.41.44 0.41.44 5 0.37.40 2.0
3   Laser / ILCA 7 183208 Andy Seal   1108 14.00.00 14.42.28 0.42.28 5 0.38.20 3.0
4   Laser / ILCA 7 179806 Pete Windsor   1108 14.00.00 14.43.10 0.43.10 5 0.38.58 4.0
5   Topper 4.2 46007 Thomas Matthews   1409 14.00.00 14.46.21 0.46.21 4 0.41.07 5.0
6   RS200 1656 Megan Davies Simon Davies 1046 14.00.00 14.45.00 0.45.00 5 0.43.01 6.0
7   Enterprise 20148 Dan Burbidge Gary Swanson 1153 14.00.00 14.40.19 0.40.19 4 0.43.43 7.0
8   D-Zero 212 Steve Lodge   1043 14.00.00 14.48.05 0.48.05 5 0.46.06 8.0
9   D-Zero 155 Wendy Horton   1043 14.00.00 14.40.25 0.40.25 4 0.48.26 9.0
10   Sailhorse 2530 Manuel Fohler Iris Muller 1001 14.00.00 14.38.51 0.38.51 4 0.48.31 10.0
11   RS400 687 Kevin Pryke Martin Roberts 953 14.00.00 14.47.27 0.47.27 5 0.49.47 11.0
12   Wayfarer S/H no Spi 8769 Adrian Rose   1131 14.00.00 14.47.40 0.47.40 4 0.52.41 12.0

R3 - 2022-04-16

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.52.00
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1   Laser / ILCA 7 215377 Richard Major   1108 14.52.00 15.27.05 0.35.05 4 0.31.40 1.0
2   Laser / ILCA 7 179806 Pete Windsor   1108 14.52.00 15.28.00 0.36.00 4 0.32.29 2.0
3   Laser / ILCA 7 177863 Tim Matthews   1108 14.52.00 15.29.02 0.37.02 4 0.33.25 3.0
4   Enterprise 20148 Dan Burbidge Gary Swanson 1153 14.52.00 15.32.12 0.40.12 4 0.34.52 4.0
5   Topper 4.2 46007 Thomas Matthews   1409 14.52.00 15.29.26 0.37.26 3 0.35.25 5.0
6   RS200 1656 Megan Davies Simon Davies 1046 14.52.00 15.30.20 0.38.20 4 0.36.39 6.0
7   Sailhorse 2530 Manuel Fohler Iris Muller 1001 14.52.00 15.31.00 0.39.00 4 0.38.58 7.0
8   Laser / ILCA 7 183208 Andy Seal   1108 14.52.00 15.26.24 0.34.24 3 0.41.24 8.0
9   RS400 687 Kevin Pryke Martin Roberts 953 14.52.00 15.33.54 0.41.54 4 0.43.58 9.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com