event burgee venue burgee

Gill Easter Egg Youth Regatta

Grafham Water Sailing Club

Results are provisional as of 14:49 on April 16, 2022

Handicap Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail_number Helms_Name Crews_Name Sailing_Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Handicap Laser Radial / ILCA 6 215303 Adele Burbidge   Grafham Water Sailing Club 1147 (11.0 DNC) 1.0 1.0 2.0 1.0 16.0 5.0
2nd Handicap Laser Radial / ILCA 6 197899 Matthew Donley   Grafham Water Sailing Club 1147 (3.0) 3.0 2.0 1.0 2.0 11.0 8.0
3rd Handicap Laser Radial / ILCA 6 0 Sky Collard   Grafham Water Sailing Club 1147 6.0 2.0 3.0 3.0 (7.0) 21.0 14.0
4th Handicap Laser Radial / ILCA 6 201871 Sam Bevan   Grafham Water Sailing Club 1147 5.0 4.0 (8.0) 5.0 4.0 26.0 18.0
5th Handicap D Laser 4.7 / ILCA 4 218524 Dom Atherton   Grafham Water Sailing Club 1208 2.0 (6.0) 6.0 6.0 5.0 25.0 19.0
6th Handicap Laser Radial / ILCA 6 191866 Jasper Paddick   Grafham Water Sailing Club 1147 1.0 (8.0) 4.0 7.0 8.0 28.0 20.0
7th Handicap 2000 21109 Isla Jackson Josh Donley Grafham Water Sailing Club 1090 8.0 5.0 5.0 (9.0) 3.0 30.0 21.0
8th Handicap Laser Radial / ILCA 6 197375 Oscar Paddick   Grafham Water Sailing Club 1147 4.0 (10.0) 7.0 4.0 9.0 34.0 24.0
9th Handicap 2000 RH Alfie Scott Davison Lloyyd Bigger Grafham Water Sailing Club 1090 (11.0 DNC) 7.0 9.0 8.0 6.0 41.0 30.0
10th Handicap Topper 4.2 575 Thomas Matthews   Grafham Water Sailing Club 1409 7.0 9.0 (10.0) 10.0 10.0 46.0 36.0

Optimist Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail_number Helms_Name Crews_Name Sailing_Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Optimist Optimist 6518 Will Mears   Corinthian Otters 1642 (13.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 5.0 21.0 8.0
2nd Optimist Optimist 3551 Jacob Jull   Grafham Water Sailing Club 1642 1.0 4.0 4.0 (5.0) 1.0 15.0 10.0
3rd Optimist Optimist 3281 Noah Mathers   Burnham Sailing Club 1642 3.0 2.0 2.0 (4.0) 3.0 14.0 10.0
4th Optimist Optimist 6449 Harry Whelan   NSSC & Bewl 1642 5.0 3.0 (7.0) 2.0 2.0 19.0 12.0
5th Optimist Optimist 5949 Lola Saunders   DRSC 1642 2.0 5.0 (10.0) 3.0 4.0 24.0 14.0
6th Optimist Optimist 6467 Alex Saunders   Warsash SC/RSrnYC 1642 (7.0) 6.0 3.0 6.0 6.0 28.0 21.0
7th Optimist Optimist 6465 Elisabeth Collins   Cam SC 1642 6.0 (8.0) 6.0 7.0 7.0 34.0 26.0
8th Optimist Optimist 6330 Keah Edwards   Cam SC 1642 4.0 (10.0) 9.0 8.0 8.0 39.0 29.0
9th Optimist Optimist 5931 Callum Marshall   Blackwater SC 1642 9.0 7.0 5.0 9.0 (11.0) 41.0 30.0
10th Optimist Optimist 6145 Charlotte Self   CBYC 1642 8.0 9.0 8.0 (11.0) 9.0 45.0 34.0
11th Optimist Optimist 6562 Ada Daniels   Derwent Reservoir SC 1642 10.0 (11.0) 11.0 10.0 10.0 52.0 41.0
12th Optimist Optimist 6343 Molly Martin   CBYC 1642 (13.0 DNC) 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 13.0 DNC 65.0 52.0

Optimist Regatta Fleet

Sailed: 5, Discards: 1, To count: 4, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class Sail_number Helms_Name Crews_Name Sailing_Club Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st Optimist Regatta Optimist 5915 Ruby   RLymYC 1642 (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 5.0 4.0
2nd Optimist Regatta Optimist 5402 James Pipe   Royal Harwich YC 1642 2.0 4.0 2.0 (5.0) 4.0 17.0 12.0
3rd Optimist Regatta Optimist 6561 Darcy   Royal Southern YC 1642 (6.0) 3.0 4.0 3.0 2.0 18.0 12.0
4th Optimist Regatta Optimist 5215 Wiliam Pope   Royal Harwich YC 1642 4.0 (6.0) 3.0 2.0 3.0 18.0 12.0
5th Optimist Regatta Optimist 5370 Oscar Manning   Ripon SC 1642 3.0 2.0 5.0 (6.0) 5.0 21.0 15.0
6th Optimist Regatta Optimist 5252 Antonia Munoz   Royal Harwich YC 1642 5.0 5.0 6.0 4.0 (8.0 DNC) 28.0 20.0
7th Optimist Regatta Optimist 5026 Leo Hemmingway   CCSC 1642 7.0 7.0 (8.0 DNC) 8.0 DNC 8.0 DNC 38.0 30.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com